Boty na irský tanec

Boty na tento druh tance se v dnešní době dají objednat pouze ze zahraničí. Je možné to udělat přes internetové stránky různých prodejců, které najdete v našich odkazech. V současné době je ekonomicky výhodné sehnat některé taneční boty a potřeby pro irský tanec a step přes distibutora londýnské firmy Antonio Pacelli – Vaška Bernarda na www.bernards.cz

Soft shoes pro dámy

Boty obvykle nazývané ghillies nebo pumps se používají pro irský tanec v měkkých botách. Charakteristické jsou svým šněrováním, které je obzvláště na bílých ponožkách pěkně vidět. Jinak jsou měkké, vyrobené z kůže, podobné baletním piškotům.

Z naší zkušenosti:
Tyto boty v základním provedení má Pacelli ve svém katalogu pod názvem Gazelle. Ne o mnoho dražší varianta Eclipse má oproti nim vložku z materiálu Poron, která tlumí dopady. Proto doporučujeme spíše tuto variantu. Tyto boty jsou vyrobené z poměrně měkké kůže a velmi rychle se vytahají, proto zvolte velikost zhruba o 1 – 1,5 čísla menší než je obvyklá velikost vašich bot. Choďte v nich nejprve doma, aby se vám přizpůsobily správně na nohu. Aby se vám to povedlo rychleji, můžete použít líh na změkčení kůže. Nikdy nepoužívejte vodu, kůže by mohla popraskat. V nabídce firmy Pacelli lze snajít i softové boty firmy Hulachan Pro – mají nový systém vázání, který zabraňuje poškození klenby a Achilovy šlachy špatným a příliš utaženým vázáním tradičního systému. Tyto boty mají také vložku z kvalitního materiálu, který tlumí dopady. Kůže těchto bot je pevnější než u Eclipse – proto déle vydrží a mnohem méně se vytahají. Volte tedy velikost stejnou a nebo ne o mnoho menší, než odpovídá vaší obvyklé velikosti bot.

Softy

Soft shoes pro pány

Pánové používají pro irský tanec v měkkých botách tzv. reel shoes. Ty vypadají velmi podobně botám na irský step. Jsou z měkké kůže na podpadku, který je zvučný, narozdíl od stepek jim však chybí zvučná část pod špičkou.

Z naší zkušenosti:
Existuje tradiční varianta reel shoes, která je ovšem z velmi tuhé kůže a prakticky ani po čase se tanečníkům nepodařilo v těchto botách propnout špičky. Novější modely (v nabídce katalogu Pacelli je to model od firmy Capezio) jsou z měkké kůže s černou podrážkou a s podpatkem ze skleněné pryskyřice a dá se v nich propnout podstatně lépe špička.

Reel

Hard shoes

Hard shoes, někde jsou nazývány také jig shoes, se používají pro irský step. Specifický zvuk jim dodává klín pod špičkou (tip) a podpatek ze skelné pryskyřice. Ve tvaru a právě v tomto materiálu se liší od bot na klasický step či clogging, proto nelze žádné z těchto jiných stepek na irský step používat.

Z naší zkušenosti:
Pro každého začátečníka je rozhodnutí koupit stepky zejména kvůli jejich ne úplně malé ceně (od 1600 Kč) zlomovým rozhodnutím. Nelze bohužel vyzkoušet irský step, aniž byste měli tyto boty na nohou. Proto pro začátečníky doporučujeme nejlevnější variantu formou hromadných objednávek těch nejlevnějších bot na irský step od firmy Pacelli. Pro pokročilejší tanečníky, kteří jsou ochotni do zvuku a pohodlnosti svých bot více investovat doporučujeme dražší boty s hlasitějšími tipy i podpadkem, často v rozšířeném provedení nazývaném click heel apod. Tyto boty nabízí často vyztuženou část klenby u podpadku. Obvykle jsou z měkké kůže i na podrážce a je tedy snazší je rozchodit. Mnoho z nás mělo velmi špatné zkušenosti s těmito dražšími botami od firmy Pacelli a Rutherford (vždy ty nejdražší v nabídce). Měli jsme zborcené paty, boty nám při tanci padaly, pata tlačila na Achilovu šlachu a nebo jsme měli problémy s otlačením klenby atd. Jediné boty, které bychom rádi doporučili pokročilým tanečníkům jsou Halmor Jig Shoes – Arch support click heel. Tyto boty si můžete objednat z roztomilého dublinského obchůdku s potřebami nejen pro irský tanec - Talbot Dance Centre.

Step

Sneakers

Pod tímto názvem jsou obvykle označovány tréninkové boty. Společné je pro ně, že jsou pohodlné, lze v nich propnout dobře špička a obvykle lépe tlumí dopady než soft shoes. Především proto jsou používány těmi co irské tance trénují opravdu často.

Z naší zkušenosti:
Drahé sneakers koupené od značkových firem v tanečních obchodech v Praze vydrželi kratší dobu než mnohem levnější podobné boty objednané z Anglie.

Sneakers

 
Přihlaste se na kurz TEĎ!
Jméno *
Příjmení *
Datum narození *
Adresa *
Telefon *
Email *
Přihlašuji se na *
Upřesněte místo kurzu
Poznámka
Opiště znaky z obrázku
Objednejte si taneční vystoupení ještě DNES!
Název akce
Datum akce
Místo akce *
Firma *
Počet tanečníků
Velikost prostoru
Počet tanečních bloků
Délka tanečních bloků
Celkový čas na akci
Email *
Tel. *
Dotaz
Opiště znaky z obrázku