O souboru

Rinceoirí

Rinceoirí je nejstarší taneční klub zabývající se irskými tanci v České republice. Již od roku 1997, kdy vznikl jako občanské sdružení, se věnuje šíření irské taneční kultury.

Soubor za svou historii vystupoval u nás i v okolních evropských státech v divadlech, na festivalech a dalších akcích. Své choreografie představil i v takových prostorách jako je Kongresové centrum, Tesla aréna Praha (u příležitosti oslav 10 let irského tance v ČR a v rámci projektu Crazy Day) či přeplněné náměstí Trafalgar Square v Londýně při oslavách svátku svatého Patrika. V jedné z televizních talentových show dokázali tanečníci Rinceoirí uchvátit porotu natolik, že se dostali až do finále. V roce 2010 pak vyhráli ve své kategorii soutěž Taneční skupina roku. V březnu 2013 soubor získal ocenění CIBCA Cultural Oscar za přínos irské kultuře v České republice.

Mezi největší úspěchy souboru dále patří dvě vlastní celovečerní taneční show. První z nich byla pod názvem Dancing Dream (původně Swan Legend) představována divákům v mnoha městech po celé České republice v letech 2008-2013. Druhou celovečerní show souboru bylo představení 7 Reasons to Dance, které mělo premiéru na podzim 2013 a v nabídce skupiny Rinceoirí bylo do roku 2016.

Rinceoirí trénují čtyřikrát týdně pod vedením umělecké vedoucí Vendy Minárikové. Doučástí tréninků je kromě pečlivého nácviku techniky, tradičních tanců a choreografií i všeobecná taneční průprava, posilování a moderní tanec s Kateřinou Nemravovou. Techniku a soutěžní tance tanečníci dále vylepšují v průběhu roku na lekcích s Leanne Grey, TCRG, kvalifikovanou lektorkou irských tanců a dvojnásobnou mistryní Británie. Díky tomu je jak skupina Rinceoirí, tak i RIDA silně propojena s Londýnskou McGahan Lees Academy of Irish Dance.

Tanečníci Rinceoirí jsou úspěšní i na mezinárodních soutěžích (feisanna a championships), pravidelně se umisťují na předních příčkách soutěží v Evropě v nejvyšších kategoriích intermediate/open. Každoročně se prezentují také na soutěžích v na Britských ostrovech. Od roku 2010 se pravidelně účastní světových šampionátů a to jak v týmových, tak i sólových tancích. Přední příčky tanečníci skupiny Rinceoirí obsazují i na mistrovství kontinentální Evropy.

V Praze provozuje Rinceoirí již od roku 2004 také vlastní taneční školu pro dětské i dospělé zájemce o irský tanec pod názvem Rinceoirí Irish Dance Academy (RIDA). Ve třídách různé pokročilosti se irskému tanci a stepu učí zhruba 100 tanečníků. Škola je jako jedna z mála v ČR registrována pod světovou organizací An Coimisiún le Rincí Gaelacha.

Od roku 2009 Rinceoirí pravidelně organizuje mezinárodní soutěž v irských tancích, která se koná vždy koncem května, pod názvem Prague Feis.

Členové

Veronika Benáčková Šárka Coufalová Vendula Mináriková
Tereza Šmejkalová Anežka Flodrová Kristýna Adamcová
Tereza Myslilová Martin Rašplička Veronika Rašpličková
Sarah Slavíčková Michaela Srbová Marie Staňková
Ondřej Svoboda Kristýna Bundilová Marie Gavláková

Historie klubu

Vznik Rinceoirí

Vznik tanečního klubu je spojen s pražským působením paní Kate Wood, která v letech 1995 – 1998 v Praze vyučovala angličtinu a zároveň ve svém volném čase učila zájemce o irský tanec tomuto tanečnímu umění. Před koncem jejího pracovního pobytu v Praze došlo 20. října 1997 k založení tanečního klubu s irským názvem Rinceoirí, což v překladu znamená Tanečníci.

1998 – 2000

Pro větší motivaci svých členů se klub začíná věnovat i veřejné prezentaci irských ceilí tanců. První takovou prezentací je ukázka irských tanců na plese šermířů v Mlázovicích u Jičína v únoru 1998. Další nabídky na sebe nenechávají dlouho čekat – oslavy svátku sv. Patrika a keltského svátku Beltine nám téměř pravidelně poskytují od tohoto roku možnost předvést naše taneční umění. Objevují se i další příležitosti včetně vystoupení v České televizi. Rok 2000 je rokem, kdy dochází k větší krystalizaci, jejímž výsledkem je odchod části členů a založení si vlastních tanečních skupin (Gach Le Gach, Coiscéim). Rinceoirí nabírá nové členy, stává se výběrovým klubem zaměřeným na prezentaci irských tanců.

Někteří členové se začínají paralelně věnovat irskému stepu, který souvisí s existencí skupiny Kaskáda pod vedením Terezy Bachové, a mnozí působí v obou skupinách. Nastává období velkého posunu vpřed, kdy se začínáme s daleko větší měrou zabývat technikou provedení tanců. Pomáhá nám v tom zejména velkorysý nákup materiálů – zejména videokazet – v Irsku, kde si zpřesňujeme naše představy o provádění jednotlivých tanců. Vedle tradičních ceilí tanců se začínají v repertoáru objevovat choreografie, které jsou z velké většiny vytvořeny Terezou Bernardovou – uměleckou vedoucí klubu – a které zpestřují naše vystoupení.

2001

Na počátku února 2001 jsme důsledně přepracovali naše webové stránky, které jsou s ohledem na častou aktualizaci hojně navštěvovány. Stránky propagují nejen činnost našeho klubu, ale snažíme se v jejich rámci upozorňovat na vše, co souvisí především s irským tancem a hudbou, v neposlední řadě i s pojmem Irsko. Postupem doby se naše stránky dostávají do odkazů nejen kapel a skupin podobného zaměření v České republice, ale lze na ně najít odkaz v předních serverech zabývajících se irským tancem ve světě.

Na jaře pořádáme velké přestrojování a tak v průběhu několika měsíců má skoro celé dámské osazenstvo klubu nové šaty na vystoupení, které vyvzorovala Káťa Hellebrandová a zajistila jejich ušití.

Před prázdninami 2001 je zvolen výbor klubu ve složení Káťa Hellebrandová, Martin Loužecký a Václav Bernard a prvně je jmenována funkce umělecké vedoucí, kterou se stala Tereza Bernardová. V létě 2001 pořádáme Letní školu irských tanců ve Sloupu v Čechách, která je pořádána pro veřejnost. Zároveň souběžně probíhá letní soustředění klubu. 
V průběhu září natáčíme v divadle Globe podklady pro naše prezentační cédéčko, které po sestřihání spatřilo světlo světa v prosinci téhož roku. O jeho vydání se snad nejvíce zasloužil po stránce grafického provedení Martin Loužecký. K zajímavým akcím podzimu roku 2001 patřilo vystoupení na výročním koncertě Asonance v KD Eden, na oslavě keltského svátku Samhain v Lucerna Music Baru a na charitativní akci Stonožka v pražské Lucerně, kterou natáčela Česká televize a sestřih vysílala na Štědrý den. Velkým úspěchem pro nás byla účast na soutěži Pardubická Ryengle, kde jsme se s choreografií Kapela umístili na druhém místě. Originalita této choreografie spočívá v tom, že tanečníci v první části reálně hrají na své nástroje skladbu, na jejíž další část po odložení nástrojů již tancují.

2002

V roce 2002 na začátku předvádíme irské tance na několika plesech. Těžištěm však je ve vystupování v rámci oslav svátku sv. Patrika na náměstí Míru, kde vystupujeme jednak s kapelou Irish Dew a pak s irskou kapelou Sean Norman Ceilí Band a jejich doprovázejícími tanečnicemi a tanečníky. Koncem dubna se objevujeme na Beltinu na hradě Valečov, kde z deseti tanečních čísel mají tři premiéru. Na konci května jedeme na první zahraniční vystoupení do Bratislavy, kde na bratislavském hradě vystupujeme pro společnost eTel.

2. Letní škola irských tanců se uskutečnila ve dnech 18.-23. srpna 2003 v Praze za účasti 52 zájemců o irský tanec. Mezi účastníky bylo značné množství zájemců z Polska, ze Slovenska, nejmladší účastnice byla zároveň z nejvzdálenější země – z Kanady. O vedení lekcí se postarali Sean Kilkenny, Mary Sweeney, Tereza Bachová a Tereza Bernardová. V rámci letní školy měli účastníci možnost v rámci večerních ceilí seznámit se s předními českými skupinami, které se věnují irské tradiční hudbě. Byly to skupiny Dún an Doras, Shannon a Púca Rua. Na úspěšnou akci navazujeme pořádáním dalších seminářů – v říjnu na weekendový seminář do Prahy opět přijíždí Mary Sweeney, na lednový seminář (leden 2003) přijala naše pozvání Anne-Marie Cunningham, TCRG a extanečnice Riverdance. U obou seminářů jsme zaznamenali velký zájem. Vedle těchto seminářů navštěvují tanečnice z Rinceoirí semináře s Lisou Delaney TCRG, které pořádá v Praze Taneční studio Zig-zag v listopadu 2002 a v únoru 2003.

Před koncem roku 2002 se zúčastňujeme již tradiční soutěže skupin s irským tanečním repertoárem Pardubická Ryengle. S choreografií Chaos, jejímž autorem je Tereza Bernardová a kterou současně tancovalo 18 členů skupiny, se nám podařilo vyhrát.

2003

V roce 2003 se již tradičně podílíme na oslavě svátku sv. Patrika v Praze, v dubnu se zúčastňují některé tanečnice semináře s Catherinou Gallagher TCRG ve Varšavě a na konci dubna opět vystupujeme na Beltinu. Výrazně světlým bodem jara bylo vystoupení taneční show Lord of the Dance v Praze ve dnech 22. a 23. dubna. Jako taneční skupina jsme měli možnost se setkat v rezidenci velvyslance Irska s některými tanečníky této show.

Na počátku května se skupina tanečnic zúčastňuje Open Munich Feis. Tuto soutěž v Mnichově organizuje Mary Sweeney se svoji školou. Výsledky našich dívek nejsou špatné a to nejen s ohledem na to, že jejich přípravě se nevěnuje žádný učitel s plnou učitelskou kvalifikací (TCRG). V průběhu roku jsme zorganizovaly tři průběžné semináře irských tanců, ze kterých jsme doplnili naši členskou základnu tak, že v současné době je v klubu 31 členů.

Od jara se věnujeme přípravě 3. letní školy irských tanců, nad kterou převzal záštitu velvyslanec Irska v České republice pan Joseph Hayes. Tato akce se konala ve dnech 17.-22. srpna 2003 opět v Praze. O vedení tanečních lekcí se postarali lektoři, které známe z uplynulého roku (Sean Kilkenny TCRG, Mary Sweeney TCRG, Anne-Marie Cunningham TCRG, Tereza Bachová, Tereza Bernardová). Školy se zúčastnilo celkem 108 zájemců o irský tanec z České republiky, ze Slovenska a Polska. 3. novinkou letní školy, kterou tato akce vyvrcholila, byl Závěrečný večer v divadle Ponec dne 22.8.,kde účastníci školy, lektoři, pořádající klub a pozvaní hosté předvedli své taneční a také hudební umění. Závěrečný večer se u diváků setkal s velkým ohlasem.

V září 2003 pořádáme první seminář irských setových tanců a jako lektory jsme pozvali manžele Janet a Joa O´Harovi z Anglie. Zúčastnilo se více jak 30 zájemců o tento druh taneční aktivity, ale dále se bohužel irskému set-dancingu u nás nedaří. Další seminář v listopadu je veden Mary Sweeney. V listopadu také začíná naše spolupráce s houslistou Luďkem Lerstem, se kterým vystupujeme v Paláci kultury v Drážďanech na jakémsi cechovním setkání. Poprvé jsme se museli srovnat nejen s velkým pódiem, ale i s velkým auditoriem (přes 2000 obsazených míst).

2004

V roce 2004 v lednu a v dubnu pořádáme semináře s Anne-Marie CunninghamTCRG a vedle Rinceoirí se jich zúčastňují i tanečníci a tanečnice z jiných českých skupin a z Polska. Koncem dubna vystupujeme na slovenské části festivalu Beltine na Červeném Kameni, kam nás pozval organizátor Roman Kozák. V rámci veletrhu Svět knihy, který se koná v květnu a je věnován mj. literatuře Irska, máme několik tanečních vstupů. V polovině května se zúčastňujeme 2.Munich feis a opět naši tanečníci a tanečnice se umísťují na předních místech. V červnu jsme se na pozvání Pošumavské dudácké muziky zúčastnili 6. Mezinárodního folklórního festivalu Šumava v Česticích. Na konci června pořádáme Večer irské hudby a tance ve Velkém sále Městské knihovny v Praze a společně s námi jsou na pódiu Dún an Doras. V rámci celovečerního programu, který navštívil i pan irský velvyslanec Joseph Hayes, jsme předvedli veškerý náš taneční repertoár. Podařilo se nám kapacitu Městské knihovny nejen vyprodat, ale patrně bychom naplnili i sál s větší kapacitou. V srpnu 2004 pořádáme 4. Letní školu irských tanců. Hlavními lektory jsou Anne-Marie Cunningham TCRG a Kelley O´Boyle. Akce se zúčastnilo téměř 130 zájemců o irský tanec z několika evropských zemí. Na závěr (21. srpna) se opět uskutečnilo vystoupení účastníků 4.LŠIT a Rinceoirí v tanečním divadle Ponec.

V září 2004 zahajuje svoji činnosti Rinceoirí Irish Dance Academy jako škola pod vedením členů Rinceoirí. Smyslem existence je dát příležitost vážným zájemcům o irské tance kvalifikovaně a systematicky se po celý rok věnovat této aktivitě. Zároveň půjde o jakousi líheň budoucích členů taneční skupiny. Na počátku září se v jednotlivých třídách objevilo něco málo přes 60 zájemců (dospělých i dětí). Ještě v září se uskutečňuje další seminář irského set-dancingu s manželi O´Harovými z Anglie. Tentokrát je účast trochu slabší, výběr učených tanců je však skvělý. Koncem září se zúčastňujeme 1. Austrian Championships ve Vídni.

V říjnu se uskutečňuje další seminář s Anne-Marie Cunningham TCRG. Na konci října vysíláme do holandského Wassenaaru Terezu Bernardovou a Jakuba Maška na 5. Netherlands Open Feis. Takto ve dvou přivezli 4 první místa a 2 druhá. Své plody konečně přináší korespondence s firmou Antonio Pacelli, odkud jsme obdrželi první zásilku bot.

V prosinci 2004 se zúčastňujeme kvalifikační soutěže na světový šampionát ve Frankfurtu a.M. tzv. Oireachtas Rince na hEorpa. Na základě výsledků se otevřela čtyřem z našich tanečníků a tanečnic cesta na světový šampionát do irského Ennisu na jaře 2005. Těmi tanečníky jsou Tereza Bernardová, Tereza Bachová, Jakub a Jan Maškovi. Ještě o víkendu přejíždíme do Pardubic na soutěž Pardubická Ryngle, kde se nám podařilo získat 1. místo s choreografií Just to Dance Reel. Poslední akcí roku 2004 je předvánoční vystoupení Rinceoirí v Městské knihovně 17. prosince. Hudebním hostem večera je skupina Shannon a opět je knihovna vyprodána.

2005

V lednu se realizuje další ze série seminářů s Anne-Marie Cunningham TCRG, což nám umožňuje technicky a i organizačně se zúčastňovat soutěží v irském tanci. Koncem ledna odjíždíme do Haagu na soutěž Feile an Gheimhridh. Rozhodčím je zde Olive Hurley, kterou známe z výukových videokazet. Ještě v lednu a pak v březnu navštěvujme Salzburg – v lednu podporujeme výstavní stánek Irska na veletrhu cestovního ruchu a v březnu vystupujeme na oslavách svátku sv. Patrika. Oslavu svátku sv. Patrika také pořádáme s podporou kapely Shannon v Praze v KD Eden. Před koncem března odlétá malá skupinka tanečnic a tanečníků do Dublinu a odtud ve vypůjčeném autě do Ennisu na World Championships 2005. Obě Terezy se aktivně zúčastnily tanečního klání, ale i pro přítomné bratry Honzu a Kubu je tato akce cennou zkušeností. V dubnu menší skupina tanečnic a tanečníků navštěvuje Feis an Earraigh v holandském Ossendrechtu, odkud odvážíme sedm prvních míst, dvě druhá místa, jedno třetí místo, tři čtvrtá místa a jedno páté místo.

Květen je ve znamení dalšího semináře s Anne-Marie Cunningham TCRG, kterého se zúčastnilo cca 60 tanečnic a tanečníků.

Koncem června pořádáme vystoupení ve Velkém sále Městské knihovny pod názvem Setkání s Rinceoirí a Školou irských tanců. Na společném večeru vystupuje jak taneční skupina, tak i jednotlivé třídy naší Školy. Na valné hromadě se Tereza Bernardová rozhodla odejít ze skupiny a věnovat se pouze učení v RIDA. Do výboru byl zvolen Václav Bernard jako principál, Marie Dernovšková jako umělecká vedoucí a do výboru Kristina Roztočilová.

V červenci pak vystupujeme na mezinárodním festivalu Zlínské besedování a se skotskými tanečníky z Čech a USA na tzv. Dejvickém keltování. Na konci července vystupuje Rinceoirí na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Tento ročník LFŠ byl věnován právě Irsku.

V srpnu se koná 5. Letní škola irských tanců. Už po páté se v Praze scházejí tanečnice a tanečníci z Česka i Evropy, aby se zde během 6 dnů zlepšovali ve svých tanečních dovednostech. Hlavními učiteli jsou Anne-Marie Cunningham TCRG, Kelley O´Boyle TCRG a Shane McAvinchey. Taneční část školy je rozšířena o výuku na hudební nástroje a jako vyučující jsou pozváni nejlepší hudebníci ze skupin Dún an Doras, Shannon a Keltieg. Celkem se této akce zúčastnilo 160 tanečníků a hudebníků. Na závěr je opět vystoupení v divadle Ponec, které je sestaveno z tanců a choreografií zúčastněných tanečních skupin.

V září 2005 otevíráme 2. ročník naší Rinceoirí Irish Dance Academy, a tak k dosavadním cca 50 zájemcům, kteří pokračují z předchozího roku, se přidává dalších cca 40 nových zájemců. Zároveň se v hojném počtu zúčastňujeme Vienna feis ve Vídni.

V září 2005 otevíráme 2. ročník naší Rinceoirí Irish Dance Academy, a tak k dosavadním cca 50 zájemcům, kteří pokračují z předchozího roku, se přidává dalších cca 40 nových zájemců. Zároveň se v hojném počtu zúčastňujeme Vienna feis ve Vídni. V listopadu se koná seminář s Anne-Marie Cunningham TCRG, který je na dlouhou dobu posledním. Anne-Marie ukončuje z dosud nám ne zcela pochopitelných důvodů spolupráci s Rinceoirí, a tím také pro nás končí možnost zúčastňovat se tanečních soutěží pořádaných pod hlavičkou An Coimisiún Le Rincí Gaelacha. V prosinci se tradičně zúčastňujeme soutěže Pardubická Ryngle, kde vyhráváme s choreografií Siamsa. Na vánoční besídku jsme si zapůjčili Baráčnickou rychtu a pozvali jsme Shannony. Zúčastnili se i členové naší Školy. Byla to příjemná a pohodová akce na závěr roku.

2006

V lednu 2006 se zúčastňujeme semináře se Stephenem Scariffem v Brně, který pořádá brněnská skupina Démáirt. V únoru se odstartovala spolupráce s paní Ivou Klusalovou, která se začala starat o realizaci našich vystoupení. Prvním bylo únorové vystoupení v Divadle Příbram společně s Dún an Doras. Sami jsme pak zrealizovali dva večery ku příležitosti oslavy svátku sv. Patrika a to v Praze v KD Ládví a v Liberci v Centru Babylon. Na apríla vystupujeme v Západočeském divadle v Chebu společně se skupinou Marw. Koncem dubna děláme samostatné vystoupení v Rožmitále pod Třemšínem. Na počátku května spoluotevíráme lázeňskou sezónu v Karlových Varech a pak ještě vystupujeme v Berouně.

Červnová Valná hromada Rinceoirí potvrzuje ve funkcích na další období stávající výbor, uměleckou vedoucí je i nadále Maruška Dernovšková, principálem Vašek Bernard. Koncem června pořádáme dvě významná vystoupení v pražském divadle ABC. To první vystoupení se koná 28. června a vystupuje se svým programem Škola – Rinceoirí Irish Dance Academy. Druhý den na stejném pódiu vystupuje se svým programem společně s hudební skupinou Marw i naše taneční skupina Rinceoirí. Obě celovečerní vystoupení byla nafilmována a vytvořena z nich DVD. Po zaslouženém měsíčním odpočinku během července vystupujeme na počátku srpna na pražském Vyšehradě na akci Vyšehradské keltování a hudební skupinou Shannon jsme přizváni k vystupování do Humpolce na pivní slavnosti pivovaru Bernard. Pak již následuje 6. Letní škola irských tanců, která se konala ve dnech 19.-25. srpna 2006 a které se zúčastnilo více než 160 zájemců o irský tanec a hudbu. Nově byly součástí Letní školy i lekce set-dancingu pod vedením manželů O´Harových. Tanečními lektory zde byly sestry Lisa a Corinne Delaney, Stephen Scariff, Tereza Bernardová, Marie Dernovšková a Kristina Roztočilová. Hudební výuku vedli Roman Kozák, Marek Zienert, Martin Penič a Dan Malczyk. Závěr Letní školy opět tvoří večerní vystoupení zúčastněných skupin v pražském divadle Ponec. Z Letní školy bylo vydáno DVD, jehož součástí je záznam Závěrečného večera v divadle Ponec, výuka set-dancingu a fotografie ze 6.LŠIT.

Historii do této chvíle zapsal Václav Bernard.

Důležitou událostí letní školy irských tanců 2006 bylo navázání dlouhodobé spolupráce s novou lektorkou TCRG – Lisou Delaney-Galal. Vznikla tak Delaney Academy Prague, která po delší přestávce otevřela tanečníkům Rinceoirí a RIDA přístup na soutěže v irských tancích a stepu pod hlavičkou An Coimisún. Z jarního kurzu irského tance v Plzni se stává třída RIDA. V září vystupuje Rinceoirí na Podolské pouti a s programem Večer irských tanců s Rinceoirí v divadle ve Františkových Lázních. Potom se také koná první ze seminářů irských tanců s Lisou. V říjnu máme další z řady celovečerních vystoupení irského tance, a to v Západočeském divadle v Chebu spolu s Janou Šouflovou. V listopadu se koná další seminář s Lisou a řady tanečníků Delaney Academy se začínají pomalu rozšiřovat. Kvalifikace se letos nemůžeme ještě zúčastnit z důvodu nedostatku kroků a Pardubickou Ryengli jsme se rozhodli kvůli pravidlům soutěže také nenavštívit. Ještě v prosinci vystupujeme v hotelu Crowne Plaza a organizujeme vánoční Baráčnickou Rychtu. Zde nám zahráli Shannoni a Rinceoirí předvedlo originální neirskou uvolněnou choreografii I like to move it move it.

2007

Začátek roku 2007 přinesl počátek příprav na vystoupení v T-mobile aréně k příležitosti deseti let irského tance v ČR. Ještě v lednu vystupujeme s naším programem na měsíc dopředu vyprodaném vystoupení v Příbrami a později v Táboře. Předtančení máme také na plese Honzy Maška v Lucerně a na Žofíně. Následuje další ze seminářů s Lisou a vystoupení v Mimoni se skupinou Bran.

V dubnu je spuštěna nová veze internetových stránek. Rinceoirí odjíždí na víkendové soustředění do Sedmihorek, v rámci něhož se nacvičuje program pro vrchol dosavadní existence Rinceoirí – T-mobile arénu. Na soustředění jsme si rovnou zajeli vydělat vystoupením v České Lípě. V době vrcholných příprav se koná seminář s Lisou a Rinceoirí si z něj odskočí zatancovat na Staroměstské náměstí na akci 100 let skautingu. 25. dubna se koná vystoupení v T-mobile aréně.  Večer zahajuje Shannon, po nich následuje vystoupení Coiscéim. Jako první z našich čísel přichází premiéra vystoupení v dlouhých sukních – choreografie Green Meadow („kittens“), která je jakýmsi zlomem v tvorbě Rinceoirí – konkrétně Marie Dernovškové ve spolupráci s Věrou Akahomen. Ukazuje se, že již můžeme zúročit hodiny s Věrou ve vystoupení, které tak nabývá na pestrosti a originalitě. Dále pokračujeme ověřenou klasikou našich nejlepších choreografií z divadel. Následuje pauza na zvučení, a tak probíhá výuka jednoduchých irských tanců na ploše arény, tedy asi největší Every man chance, poté následuje vystoupení skupiny Altan.

V květnu se po dlouhé pauze zúčastňujeme první soutěže v irských tancích, tou je Salzburg Feis. Koncem května se koná soustředění RIDA v Sedmihorkách, na kterém se nacvičuje program pro závěrečný večer v Městské knihovně a užíváme si i společných netanečních aktivit. Uskutečňuje se další plánovaný seminář s Lisou, po kterém je jasné, že se musí změnit struktura a přístup tanečníků, kteří se rozhodli být členy Delaney Academy. Navštěvujeme další soutěž, tou je Milan Feis, kde získáváme ve svých kategoriích ceněná umístění včetně těch prvních.

V červnu se schází výroční valná hromada, která zvolila Václava Bernarda principálem, Marii Dernovškovou uměleckou vedoucí a další dva členy výboru – Kristinu Roztočilovou s pověřením organizace RIDA a Jakuba Maška s pověřením organizace Delaney Academy. Závěrem roku se uskutečnilo již tradiční vystoupení RIDA v Městské knihovně, které je sice plné zmatků, ale výsledek vždy stojí za to. Druhý den následuje komornější vystoupení Rinceoirí s doprovodem Jany Šouflové na harfu. Červenec je celý volný pro regeneraci a prázdniny a první tréninky opět začínají až na jeho konci.

Hned začátkem srpna jsme pozváni představit irský tanec a step na Vyšehradské keltování. V srpnu se uskutečnil další ročník Letní školy irských tanců v pořadí již 7. S hlavních lektorů zde pro nás jsou Lisa Delaney ADCRG, Corrine Delaney a Stephen Scariff. Další taneční lekce učí Tereza Bernardová, Kristina Roztočilová a Marie Dernovšková. Irské setové tance se uskutečňují pod vedením manželů O´Hara. Premiéru má na letošní letní škole irština, o kterou je nečekaný zájem. Závěrečný večer v divadle Ponec je plný, obzvlášť všech účastníků, a jako vždy je nezapomenutelným zážitkem.

V září zahajujeme další školní rok v RIDA. V Plzni se náš kurz irských tanců přestěhoval do Gymnázia Františka Křižíka na Lochotín. Otevřeli jsme novou dětskou třídu v Davli. Koncem září se výprava více než dvaceti tanečníků z DA Prague vydává na Vienna Feis. Odtud přivážíme, kromě zajímavých zážitků a zkušeností i spoustu medailí a dobrých umístění v soutěžích irského tance i stepu ve všech úrovních. V říjnu jedeme na vystoupení do divadla ve Velkém Meziříčí.

Oslavu deseti let Rinceoirí jsme se rozhodli udělat v sále Baráčnické Rychty. Pozvali jsme k účasti i Lisu a bývalé členy klubu a mimo hudbu a irský tanec jsme promítali sestřih z DVD vydaného k tomuto výročí. Koncem listopadu vyrážíme na feis a kvalifikační šampionát do Dachau. Za Rinceoirí se kvalifikace na světový šampionát účastnil Jan Mašek a Marie Dernovšková a z feise přivezli nejvyšší umístění v různých kategoriích i další tanečníci. V lednu byl poslední seminář s Lisou a vánoční Rychta s velkým počtem účastníků i z řad bývalých členů.

Na silvestra vystupujeme v hotelu Marriott s dvěma půlhodinami programu a na půlnoc velká část tanečníků přejíždí na oslavu domů k Maškovým.

2008

Leden je ve znamení dalších vystoupení. Kromě několika plesů jsme znovu vystupovali pro hotel Marriott, tentokrát na letišti.

V únoru jsme podnikli pokus o obnovení ceilí večerů na Baráčnické Rychtě. Začátkem března se několik tanečníků účastní historicky prvního ISTA Feis v Krakově a opět úspěšně. Vystupovali jsme také na maturitním plese Terky Hartmanové. V tomto období se poprvé začalo jednat o projektu show. Téměř všichni členové skupiny se rozhodli se projektu zúčastnit, a tak se začal hledat námět na příběh.

V dubnu se konal další večer irských tanců na Baráčnické Rychtě s plzeňskou hudební skupinou Poitín. Začátkem května vyráží rekordních 30 členů DA na jednodenní feis do Salzburgu. Odtud přivážíme další postupy do vyšších kategorií a pěkná umístění, včetně týmové výhry prvního místa v eight handu s naším Cross reelem. V květnu se koná již tradiční soustředění RIDA v Sedmihorkách, kde se nacvičují společné choreografie a finále do městské knihovny.

V květnu byl další seminář irských tanců a stepu s Lisou Delaney-Galal a začátkem června zamířila část tanečníků na feis do Milána. V červnu se také konal poslední z pokusů o obnovení pravidelných večerů na Baráčnické Rychtě, poté jsme se rozhodli kvůli ekonomické stránce tuto ideu prozatím opustit. Na valné hromadě se rozhodli opustit skupinu Vašek a Markéta Bernardovi a tím se pro skupinu hodně věcí muselo změnit. Vašek byl přes deset let existence klubu jeho největší oporou, člověkem, který měl rozhodující vliv na směřování skupiny a kterému skupina velkou měrou vděčí za úspěch, jehož za ta léta dosáhla. Do nového výboru je jako umělecká vedoucí a principál zvolena Marie Dernovšková, dalšími členy výboru se stávají Kristina Roztočilová a Lucie Svobodová. Ještě konec června je ve znamení příprav, generálních zkoušek a samotného vystoupení RIDA v Městské Knihovně. Rinceoirí tentokrát vzhledem k připravované show svoje celovečerní vystoupení nepořádá. Navzdory tomu, že další feis – tentokrát v Mnichově, se koná už v době letních prázdnin, účast Delaney Academy Prague je opět početná.

V srpnu již vrcholí přípravy Rinceoirí na plánovanou show Swan Legend. Na hlavní role již šije paní Malinová kostýmy a na deset dní odjíždí všichni tanečníci na soustředění do Sklenařic. To byla skvělá příležitost pro nácvik na show i nezapomenutelný čas strávený dohromady v hezkém prostředí. Vracíme se a po krátkém týdnu začíná další letní škola irských tanců. Delaney Academy Prague je již výhradně pod vedením Lisy Delaney-Galal ADCRG, ostatní tanečníky kategorie cca intermediate učí Ronan Mc Cormack, setové tance vyučují manželé O´Hara, poprvé je na letní škole také Sean Nós s Ronanem Reganem a další lektoři na irštinu a hudební nástroje.

Po letní škole irských tanců je již zaměření Rinceoirí téměř výhradně upřeno na nácvik show Swan Legend, jejíž premiéra je chystána na poslední den v říjnu. V září začínají běžně všechny pokročilosti kurzů irských tanců a stepu RIDA, dále pokračuje kurz v Plzni, velmi posílený kurz v Davli a na gymnáziu Jana Nerudy.

Ještě před premiérou vyrážíme na jednu z největších soutěží v irském tanci na světě – Great Britain championships. Jan a Jakub Maškovi, Kristina Roztočilová, Marie Dernovšková, Tereza Hartmanová a Veronika Nejedlová se účastnili open championship a spolu s Klárou Tužilovou a hostující Terezou Bachovou se účastníme eight handu.

Podzim je dále čistě pohlcen první tour irské taneční show Swan Legend. Dlouho očekávaná a vyprodaná premiéra se konala 31.10 v Ústí nad Labem v Severočeském divadle opery a baletu, kde ještě pár dní před premiérou trénujeme a stavíme světla a další techniku. Hned 1.11. vystupujeme v Divadle Oskara Nedbala v Táboře. Dále následuje tour: 5.11. Děčín – Městské divadlo, 7. Jablonec nad Nisou, 8. Chrudim Divadlo Karla Pippicha, 10.11. v Kulturním domě v Písku, 12. v Třebíči v Divadle Pasáž, 18.v Havířově v Kulturním Domě Petra Bezruče, 19. v Domě kultury v Ostravě, 20.11. v Moravském divadle v Olomouci, 22. v Městském divadle v Kolíně, 24. v Janáčkově divadle v Brně, 25. v Městském divadle v Pelhřimově, 29. opakujeme v Ústí nad Labem. V prosinci ještě pokračujeme 4.12. v Městském divadle v Mariánských Lázních, 6. ve Středočeském Divadle v Kladně, 7.12. v Krušnohorském divadle v Teplicích, 9.12. v Náchodě v Městském divadle Dr. J. Čížka. V Praze vrcholí naše tour dvěma vystoupeními v Kongresovém centru 11. a 12.12., páteční vystoupení bylo natáčeno se záměrem záběrů pro DVD a patřičně oslaveno na afterparty v klubu Pacha. Úplně poslední je vystoupení 15.12. v Divadle J.K. Tyla v Plzni.

Jedinou další akcí, na kterou jsme se v tomto náročném období zmohli, byla vánoční oslava, přezdívaná Rychtovlachovka, která nakonec nebyla ani na tradiční Rychtě, ani v sále Vlachovky, ale v klubu Třetí poločas, kam se nouzově musela přesunout. I tak byla povedená a díky tomuto alespoň nezapomenutelná.

2009

Leden je ve znamení plánované účasti osmi členů Rinceoirí na jedné z nejvyšších soutěží – All Ireland. A tak se i zbytek Rinceoirí věnuje přípravě na soutěže. V únoru se účastníme ve složení Jan a Jakub Maškovi, Kristina Roztočilová, Marie Dernovšková, Tereza Hartmanová a Veronika Nejedlová open championships a spolu s Romanem Tyllem a Petrem Mrázem eight handu na Al Ireland Championships 2009. Přímo ze soutěže v INEC si Marie Dernovšková odváží ošklivou zlomeninu nohy, a tak putuje z letiště rovnou do Motola a poté tráví další dva měsíce ležením a rehabilitací.

Rinceoirí se po návratu z Irska věnuje kromě nácviku soutěžních kroků i vystoupením. V rámci předsednictví ČR Evropské unii vystupuje na Eurofestivalu v Praze a později i v Brně. Ukázku ze Swan Legend předvedlo na plese Prahy 4 v pražském Žofíně. V dubnu jsou již v plném proudu přípravy na první ročník soutěže Prague Feis, kterou Rinceoirí pořádá. Úspěšně jsme se umístili na prvním místě taneční soutěže pořádané ruskou ambasádou na konci dubna – naše kombinované vystoupení dětí a Rinceoirí mělo úspěch.

Začátkem května se účastnili tanečníci Rinceoirí a RIDA již tradičního feise v Salzburgu a přivezli odtud jako vždy několik předních umístění. Prodloužený víkend okolo státního svátku 8. května se konalo soustředění pokročilých tříd RIDA v Sedmihorkách. Již tradiční oblíbené soustředění bylo využité k nácviku společných choreografií pro Závěrečný večer. A tak se zrodila choreografie na hudbu odjakživa přezdívanou „velryby“ na téma rozbouřeného moře, ve které byly kromě irského softového tance a irského stepu využité prvky kontaktní improvizace, kterými jsme soustředění účastníkům obohatili. Volný čas byl využit k promítání filmů a přípravě medailí na Prague Feis.

Květen je ve znamení největších příprav na soutěž Prague Feis zejména pro Natálku Harrisovou a Marii Dernovškovou, které si vzaly organizaci na starosti. V předvečer Feise trávíme čas v Tyršově domě – s dobrovolníky především z řad kluků stavíme pódia, připravujeme catering, medaile, poháry, místnost pro porotce i pro učitele a spousty dalších nezbytností. Vše se někdy nad ránem stihlo dodělat. Feise se zúčastnilo přes 320 soutěžících a přes 500 návštěvníků. Všechny soutěže se zvládly včas, což není na jiných feisanna v okolních státech bohužel obvyklé. A tak jsme si po skončení víkendu oddychli, že vše proběhlo snad nejlíp, jak mohlo, poděkovali účastníkům i těm, co s přípravou nejvíce pomohli, a začali se těšit na další ročník.

V červnu ještě vyráží menší výprava na Feis do Milána a dětská třída předvedla své vystoupení za podpory několika tanečníků z Rinceoirí na Bambiriádě na Střeleckém ostrově.  Především je však čas ve všech kurzech čím dál víc věnován pečlivému nácviku choreografií na Závěrečný večer Rinceoirí a RIDA v Městské knihovně. Víkend před vystoupením trávíme tradičně sobotu na Koh-i-noru hromadnou zkouškou na toto vystoupení, nejprve hromadné choreografie, nástupy a společný závěr a pak kompletní generálky. Samotné vystoupení hned o pár dní později jde pak jako po másle. Vše doplnila ještě Jana Šouflová na harfu a Rinceoirí dvěma vstupy ze Swan Legend – Labutěmi a Soubojem. Po vystoupení se kromě pár nadšenců, kteří se ještě začátkem prázdnin vypraví do Mnichova na Feis, rozcházíme na měsíční prázdniny.  Z Mnichovského Feise si přiváží své postupy do vyšších kategorii hned několik tanečníků.

Na začátku srpna se scházíme k prvním společným tréninkům po měsíci volna.  Třetí týden pořádá Vašek Bernard Letní školu, na které za Rinceoirí působí Marie Dernovšková v roli lektorky začátečnických lekcí a spolu s Kubou Maškem navštěvuje také lekce Sean Nósu s Gerardem Butlerem. Několik tanečníků z RIDA se také připojilo a obohatilo své zkušenosti o ten nejstarší, ale pro nás nový styl irského tance. Rinceoirí vystupuje na závěrečném vystoupení Letní školy v divadle Ponec, kde představilo své dvě choreografie ze Swan Legend. Hned další den začíná letní škola Rinceoirí a RIDA s Lisou ve Zlaté Olešnici.

V září se pak skupinka šesti tanečníků vydává na feis do Berlína, odkud si všichni přivážejí krásná umístění. Početnější skupina se poté vydává v listopadu do města Bremmy, kde se koná kvalifikace na světový šampionát. Kvalifikuje se zde rekordní počet tanečníků. V sólových tancích Honza a Kuba Maškovi, Maruška Dernovšková, Terka Hartmanová, Verča Nejedlová, Kačka Nemravová a Sárka Slavíčková. Možnost zúčastnit se světového šampionátu se však otevírá více tanečnicím, díky 2. místu, které zde získáváme za týmový 8 hand.

V prosinci nás čeká ještě poslední seminář s Lisou tohoto roku, a protože rádi zkoušíme nové věci, také seminář street dance s Gábinou v Dance Station. Vánoce letos slavíme opět v klubu Třetí poločas (tentokrát již plánovaně) a jako předtančení jsme tentokrát zvolili moderní choreografii od Věry Akahomen Amélie a pak ryze vánoční choreografii s pracovním názvem Vánoční polkostepabout.

2010

Hned v únoru nás čeká seminář s Gerardem Butlerem, na kterém se věnujeme jednomu z nejstarších stylů irského tance (tzv. předchůdce irského stepu) Seán – Nósu. Zúčastnit se mohou nejenom tanečníci Rinceoirí, ale nabízíme možnost účasti i tanečníkům RIDA a ostatním zájemcům.

Přelom března a dubna je pro nás nejvýznamnější událostí roku – vyrážíme totiž na světový šampionát do skotského Glasgow. Vzhledem k tomu, že nejsou dostupné letecké spoje z Prahy, odjíždíme 29. 3. vlakem z Prahy do Berlína, odkud už letíme do Glasgow. Soutěžíme zde s 8 handem (Cross reel) a všichni kvalifikovaní i sólově. Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli zůstat zde celý týden, stíháme také dva výlety do okolí. Nejprve navštívíme hlavní město Edinburgh a pak také nedaleký Dumbarton.

Dubnu se účastníme soutěže Taneční skupina roku – jedná se už o kolo Čechy, kam jsme postoupili z předchozích kol s choreografií Green Phantasy. V květnu poté opět vítězíme v semifinále v naší kategorii. Pouze o jediný bod nám uniká postup do hlavního televizního finále.

Ve dnech 22.-23. května pořádáme již druhý ročník mezinárodní soutěže Prague Feis. Organizace je po zkušenost z loňska již snazší, díky většímu množství dobrovolníků z našich řad, kteří se podílejí na přípravách.

V červnu se koná tradiční závěrečné vystoupení RIDA v Městské knihovně, kde Rinceoirí hostuje se třemi choreografiemi (Halo – moderní tanec Věry Akahomen, Seán – Nós, a Green Phantasy).

V srpnu pořádáme ve Zlaté Olešnici kromě letní školy s Lisou ještě o dva týdny dříve tábor s irským tancem pro dětské zájemce do 15 let. Zúčastnily se ho necelé tři desítky dětí a program čítající nejenom tancování, ale i spoustu her propojených irskými legendami, měl velký úspěch.

Po táboře se ještě ve složení Maruška Dernovšková, Lucka Svobodová a Kuba Mašek zúčastňujeme Seán Nósu s Gerardem Butlerem v rámci Bernard´s Summer School a pak hurá opět do Olešnice na letní školu Delaney Academy. Jako Rinceoirí zde ve volných chvílích trénujeme i na vystoupení.

V říjnu nás čeká další velká soutěžní událost a to Great Britain´s Championships. 15.10. odlétáme do Londýna a odtud jedeme vlakem přímo na místo konání této prestižní soutěže do Bognor Regis. Soutěžíme zde opět s 8 handem a někteří z nás i sólově. Celkem zde z Rinceoirí soutěží 8 dívek a dva kluci, takže účast je opět hojná. Stihneme zde i krátký výlet do nedalekého Brightonu, na který ovšem zcela jistě nikdy nezapomeneme a ze kterého si bereme poučení pro příště a to, že nikdy nemáme jezdit v Anglii autobusem (cesta, která by vlakem trvala cca 10 min, se autobusem protáhla na více jak dvě hodiny se zastávkami na každém rohu po celém pobřeží).

Na konci října ještě vyrážíme do Bratislavy, kde se účastníme přímého přenosu talentové soutěže. Tančíme zde choreografii Green Meadow a svého soupeře s ní porážíme.

V listopadu se opět početná soutěžní skupina vydává do Stuttgartu na kvalifikaci na světový šampionát. S 8 handem zde získáváme 1. místo a s ním možnost opět se zúčastnit světového šampionátu.

Konec listopadu patří opět Bratislavě a tentokrát již finále talentové soutěže. Představujeme zde zbrusu novou choreografii, kterou tančíme v počtu 18 tanečníků.

V průběhu podzimu se věnujeme také focení fotek po Praze na nový kalendář, který se velice vydařil.

Vánoční večírek letos uspořádáváme v prostorách KD Vltavská. Předvádíme zde novou choreografii z finále talentové soutěže a to dokonce za doprovodu živé hudby kapely Shannon. Pro zpestření programu zařazujeme také novinku Treble Reel Battle, kde se utkali jednotlivci nebo dvojice z řad Rinceoirí a RIDA v duelech, které hodnotili porotci z řad diváků.

2011

V únoru nás čekají dvě předtančení na plese – Městském na Kladně a maturitním Káti Trpákové. Dál se také zdokonalujeme v Seán Nósu – tentokrát na semináři vedeném Emmou O´Sullivan. Naučili jsme se nejenom nové kroky do reelu, ale tentokrát i do jigové hudby a tzv. Brush dance, tedy tanec s koštětem. Moc jsme si seminář užili.

Na jaře pořádáme jarní soustředění pro pokročilé tanečníky RIDA, tentokrát v Blatné. Jak je zvykem, vytváříme zde speciální choreografii všech účastníků na vystoupení na závěr školního roku. Tentokrát jsme ho pojali velmi kreativně – účastníci rozdělení do skupin se sami podíleli na tvorbě choreografie.

V květnu po delší odmlce obnovujeme naši celovečerní show pod novým názvem Dancing Dream (dříve Swan legend). Některé nové choreografie, drobná úprava příběhu, nové kostýmy a spousta práce s natrénováním předcházely premiéře tohoto představení, která proběhla 3. května v Příbrami.

Na konci května již tradičně pořádáme Prague Feis a v červnu vystoupení RIDA a Rinceoirí, tentokrát v divadle ABC. Rinceoirí zde předvedli choreografie Aengasův dvůr a Brush Dance. Divácky velice úspěšná byla choreografie Marušky Dernovškové v podání nejpokročilejší třídy RIDA Procházka Prahou.

Na konci srpna vyrážíme opět do Zlaté Olešnice na letní školu Delaney Academy. Tentokrát jsme pro malý počet přihlášených dětí nuceni zrušit samostatný tábor a děti bereme s sebou na letní školu. Vedoucí, kteří tak střídají vlastní tréninky s programem pro děti, jsou na konci týdne zcela vyčerpáni.

Na podzim opět vystupujeme s Dancing Dream, a to hned dvakrát – 30.9. v Jablonném nad Orlicí a 8.11. v Praze v divadle ABC.

V říjnu nás čeká další velký soutěžní výlet. Tentokrát propojujeme dvě významné soutěže, které se letos konají jen s týdenním odstupem. Tou první je All Scotlands a druhou Great Britain Championships. Z Prahy tedy odlétáme do Edinburghu, odkud jedeme vlakem do Glasgow, místa konání All Scotlands. Soutěžíme zde opět s 8 handem i sólově. Po soutěži jedeme vlakem do Londýna, kde se chystáme ještě trénovat na Lisiných lekcích. Zároveň si stíháme prohlédnout některé památky v Londýně a děláme si společný výlet na Greenwich. Z Londýna se pak přemisťujeme do Bognor Regis, tradičního místa konání Great Britain Championships. Opět soutěžíme s 8 handem i sólově.

V listopadu se účastníme kvalifikace na světový šampionát, tentokrát v Miláně. S 8 handem se kvalifikujeme ze 3. místa a Sárka Slavíčková, Kačka Nemravová a Zuzka Cabalová získávají i sólové kvalifikační medaile. Vzhledem k opravdu nezvládnuté organizaci ze strany pořadatele, některé naše tanečnice, které se měly účastnit nedělní části soutěží, si vůbec nezatancovaly, protože skluz byl takový, že by nestihly letadlo.

V prosinci tradičně pořádáme vánoční večírek, tentokrát v klubu Palanca. Předvádíme zde choreografii Romana Tylla na hudbu z Růžového pantera.

2012

V březnu pořádáme oslavu sv. Patrika, po delší době opět v dříve tradiční Baráčnické rychtě. Premiéru zde má choreografie Kuby Maška Sailor´s polka. Program je zpestřený tombolou, tentokrát v barevném ladění do zelena, perfektním dortem od Natálky Harrisové a uvítáním postavou leprechauna, kterého nám ochotně ztělesnila Malina Procházková.

Ještě v březnu vystupujeme na Velikonočních trzích na Staroměstském náměstí a v dubnu potom soutěžíme na po dlouhé době opět oživeném Irském dni Pardubické Ryengle. Předvedli jsme zde dvě choreografie Green Meadow a Dancing Dream Finale – obě byly zařazeny do stejné kategorie, ve které jsme s nimi získali 1. a 2. místo. Po Ryengli zůstáváme v Pardubicích s pokročilou třídou RIDA a s Rinceoirí junior (kteří se také zúčastnili soutěže v rámci Irského dne) a navazujeme zde jarní soustředění.

V květnu vystupujeme v rámci festivalu Irský máj na akci Pod jednou střechou, kde kromě nás prezentují své choreografie i další české soubory věnující se irskému tanci. Předvedli jsme zde choreografie Sen (z Dancing Dream) a Procházku Prahou.

Jako již tradičně poslední květnový víkend patří Prague Feis a konec června Závěrečnému vystoupení RIDA a Rinceoirí v Městské knihovně. Rinceoirí zde představilo choreografie Sailor´s polka a Green Meadow.

V srpnu jako každým rokem vyrážíme do Zlaté Olešnice. Letos se nám podařilo naplnit tábor alespoň minimálním možným počtem účastníků, a tak vyrážíme s dvacítkou dětí vstříc tancování a programu inspirovanému irskými pohádkami. O týden později už pilně trénujeme tamtéž v rámci Letní školy Delaney Academy. Z té si ještě jedno auto tanečníků odskakuje do Prahy na vystoupení v rámci festivalu Barevná devítka. Ještě týž den večer pak pořádáme vystoupení ve Zlaté Olešnici. Vzhledem k tomu, že letošní letní školy se zúčastnili i členové Delaney Academy z Polska, je zde k vidění i několik jejich choreografií. Účast místních diváků je hojná a potlesk velký. Večer je ještě obohacen o ohňovou show v podání dvou našich tanečníků – Kuby Maška a Marušky Dernovškové.

V říjnu se vydáváme do Sklenařic na prodloužený víkend pilně trénovat choreografie do naší show Dancing Dream, protože před námi je několik představení. V druhé polovině října a na začátku listopadu pak tančíme Dancing Dream v Prachaticích, Písku, Praze a ve Slaném. Vzhledem ke zranění achillovky Honzy Maška, v hlavní roli Aenguse je odteď k vidění jeho bratr Kuba. V dámských hlavních rolích tančí stejně jako v minulém roce Caer Kačka Nemravová/Maruška Dernovšková a Serrlaid Terka Hartmanová/Zuzka Cabalová.

V listopadu jedeme jako obvykle na kvalifikaci na světový šampionát, tentokrát do Salzburgu a v trochu menším počtu (bez 8 handu). Kvalifikační medaile a možnost zúčastnit se světového šampionátu (který se ovšem bude konat bohužel až v Bostonu) získávají Terka Hartmanová a Kačka Nemravová. Po kvalifikačním víkendu si zpříjemňujeme pondělní trénink seminářem párové akrobacie (rádi zkoušíme pořád něco nového).

V prosinci ještě vystupujeme jako hosté na akci Hafla show v Kamenici. Předvedli jsme choreografie Green Meadow a Dancing Dream Finale. Na konci prosince pak pořádáme tradiční vánoční večírek v Baráčnické rychtě, tentokrát s kapelou Goblin.

2013

Již od ledna máme poměrně napilno s vystoupeními. Předtančujeme na několika plesech po celé republice a zároveň představujeme show Dancing Dream v dalších městech (25.1. v Trutnově, 31.1. v Děčíně, 28.2. v Ústí nad Orlicí a 8.3. v Táboře). Vystoupení v Táboře je zároveň derniérou této show. Po více jak pěti letech strávených s touto legendou o labuti se rozhodujeme pro změnu a nácvik zbrusu nového celovečerního projektu.

Na začátku března se chystáme na první feis tohoto roku do Stuttgartu. Účast Rinceoirí i RIDA je opravdu hojná, a tak vypravujeme autobus. Týmové i sólové tance našich tanečníků měly úspěch a byly po zásluze odměněny mnoha poháry, medailemi a postupy do dalších úrovní. V rámci oslav sv. Patrika nás čeká hned několik vystoupení – na soukromé akci v hotelu Jurys Inn, pro Czech and Irish Businnes and Cultural Association v Obecním domě, na trzích na Staroměstském náměstí a pak také pořádáme vlastní oslavu na Baráčnické rychtě, ke které jsme si znovu přizvali kapelu Goblin.

V květnu stejně jako již v loňském roce vystupujeme v rámci programu večera Pod jednou střechou. V rámci Dne Evropy pak byli tanečníci Rinceoirí k vidění na pražské Kampě. Počasí nám bohužel nepřálo, a tak vzhledem k venkovnímu konání akce, bylo diváků poskrovnu.

V květnu pořádáme již pátý ročník Prague Feis. Tentokrát jsme se rozhodli ho ještě obohatit o soutěž choreografií Hit the Stage, která se konala v sobotu večer také v Tyršově domě. Porotkyní této události byla Sarah Clark, TCRG, ADCRG, mimo jiné bývalá hlavní tanečnice Lord of the Dance. Všem účastnícím se týmům poskytla cenné rady k prezentovaným choreografiím. Celkem se soutěže zúčastnilo 10 tanečních skupin z České republiky, Slovenska, Polska a Ruska. Rinceoirí zde představilo hned tři choreografie: Green Meadow a pak dvě zbrusu nové choreografie z připravované show Cheche meche (Sudy) a Forget me not (Vltava).

Na začátku června jsme pozváni, abychom vystoupili hned dvakrát v rámci Open-air Foto Festivalu v Českém Krumlově. Byla to akce rozhodně zajímavá a užili jsme si v tomto nádherném českém městě příjemný víkend. 16. 6. pak pořádáme jako každý rok Závěrečný večer RIDA v divadle ABC.

Během léta ještě vystupujeme na několika soukromých akcích, ale naše síly se upínají hlavně k přípravám nové show. Proto se také na přelomu července a srpna vydáváme do Abertam v Krušných horách, abychom zde pracovali na nových choreografiích. Vzhledem k tomu, že součástí představení bude také párová akrobacie a světelná show, zkoušíme si i my proniknout do základů těchto disciplín. Ke spolupráci na novém projektu jsme si přizvali také dva hosty – akrobaty Báru Bartoňovou a Jaroslava Dolejšího. Příběh je více abstraktní, než jsme byli zvyklí u Dancing Dream, je však propojen postavami leprechaunů právě v podání našich hostů. Ti také celé představení obohacují o párovou i vzdušnou akrobacii na hrazdě a šále.

Na konci srpna jako každoročně trávíme necelý týden ve Zlaté Olešnici v Jizerských horách, kde se zdokonalujeme v technice a soutěžních tancích.

Na podzim se již vše upíná k připravované premiéře nové show s názvem 7 Reasons to Dance. Pilně dokončujeme a vylepšujeme choreografie, paní Malinová došívá množství nových krásných kostýmů. V říjnu se ještě někteří z nás účastní Berlínského a Vídeňského feise. V polovině listopadu vyrážíme do Krakowa, kde se koná letošní kvalifikace na světový šampionát. Získáváme druhé místo v 8handu a opět i velký počet sólově kvalifikovaných. Do Londýna na světový šampionát se může těšit Verča Benáčková, Mája Staňková, Sárka Slavíčková, Míša Srbová, Kačka Nemravová a 8handový tým. Jen o týden později je tady premiéra očekávané show – 24.11. v pražském divadle ABC. Celé představení si pak zopakujeme ještě 28.11. ve Varnsdorfu a dvě choreografie předvedeme na Hafla show v Kamenici, kam jsme opět pozváni jako hosté. V prosinci opět organizujeme vánoční večírek, tentokrát na Vlachovce, za hudebního doprovodu kapely Goblin.

2014

Leden a únor se nesou v duchu plesových předtančení – vystupujeme na maturitním plese Gymnázia Evropská, kde maturuje členka Rinceoirí Verča Benáčková, a později také na plese v Dejvickém Sokole. Ku příležitosti svátku svatého Patrika v březnu je pak Rinceoirí k vidění hned dvakrát a to nejprve na soukromé akci v hotelu Jurys Inn a pak také stejně jako v loňském roce na akci pořádané CIBCA. Zde se nám nečekaně dostává velké pocty, získáváme ocenění CIBCA Cultural Oscar za přínos irské kultuře v ČR.

V dubnu se deset tanečnic Rinceoirí zúčastňuje světového šampionátu v Londýně. Soutěží zde sólově a také v týmovém tanci. Umělecká vedoucí Rinceoirí Maruška Dernovšková se již tohoto šampionátu neúčastní jako soutěžící, ale jako kvalifikovaná lektorka irského tance a přebírá si zde na slavnostním večeru osvědčení o úspěšném složení zkoušek a získání titulu TCRG.

Na začátku května se již tradičně účastníme Irského máje. V pátek se podílíme na programu představení Pod jednou střechou choreografiemi Radost a Finále a v neděli pak divákům nabídneme naši celovečerní show 7 Reasons to Dance.

Konec května patří již tradičně Prague feisi. 24. a 25. května probíhá již 6. ročník této námi organizované mezinárodní soutěže. Velkému množství našich tanečníků se zde podařilo získat nádherná umístění. Celkem se členům Rinceoirí a RIDA podařilo nasbírat 25 prvních míst, 20 druhých, 24 třetích a spoustu dalších ve velké konkurenci krásných umístění. A na stupních vítězů stály naše tanečnice i v open šampionátu – Sárce Slavíčkové a Kačce Nemravové se podařilo ve svých kategoriích zvítězit. Verčám Rašpličkové a Benáčkové se zdařilo získat bronzová třetí místa. Míša Srbová a Mája Staňková se umístily na krásných čtvrtých a Terka Hartmanová na neméně pěkném pátém místě.

Školní rok zakončujeme tradičně Závěrečným vystoupením Rinceoirí a RIDA v Městské knihovně.

Praha