About Rinceoirí

Rinceoirí je nejstarší taneční klub zabývající se irskými tanci v České republice. Vznikl v roce 1997 a od té doby se věnuje šíření irské taneční kultury.


Soubor za svou historii vystupoval u nás i v okolních evropských státech v divadlech, na festivalech a dalších akcích. Své choreografie představil i v takových prostorách jako je Kongresové centrum, Tesla aréna Praha (u příležitosti oslav 10 let irského tance v ČR a v rámci projektu Crazy Day) či přeplněné náměstí Trafalgar Square v Londýně při oslavách svátku svatého Patrika. V jedné z televizních talentových show dokázali tanečníci Rinceoirí uchvátit porotu natolik, že se dostali až do finále. V roce 2010 pak vyhráli ve své kategorii soutěž Taneční skupina roku. V březnu 2013 soubor získal ocenění CIBCA Cultural Oscar za přínos irské kultuře v České republice.


Mezi největší úspěchy souboru dále patří několik vlastních celovečerních tanečních show. První z nich byla pod názvem Dancing Dream (původně Swan Legend) představována divákům v mnoha městech po celé České republice v letech 2008-2013. Druhou celovečerní show souboru bylo představení 7 Reasons to Dance, které mělo premiéru na podzim 2013 a v nabídce skupiny Rinceoirí bylo do roku 2016. V současné době soubor vystupuje spolu s kapelou Shannon v rámci projektu Rinceoirí & Shannon Evening.

 

V Praze provozuje Rinceoirí již od roku 2004 také vlastní taneční školu pro dětské i dospělé zájemce o irský tanec pod názvem Rinceoirí Irish Dance Academy (RIDA). Ve třídách různé pokročilosti se irskému tanci a stepu učí zhruba 100 tanečníků. Tanečníci RIDA i Rinceoirí soutěží pod britskou školou McGahan Lees Academy na mezinárodních soutěžích a pravidelně se umisťují na předních příčkách. Od roku 2010 se účastní i světových šampionátů, a to jak v týmových, tak v sólových tancích. V letech 2014 a 2019 se dokonce osm tanečnic z Rinceoirí stalo mistryněmi Evropy v kategorii senior ladies ceilí. Od roku 2009 Rinceoirí pravidelně organizuje mezinárodní soutěž v irských tancích pod názvem Prague Feis, která se koná vždy koncem května.

 

Členové

Kristýna Adamcová, Klára Babiánková, Veronika Benáčková, Kristýna Bundilová, 

Šárka Coufalová, Anežka Flodrová, Marie Gavláková, Julie Hrubá, 

Vendula Mináriková, Jana Osyková, Martin Rašplička,

Tereza Šmejkalová, Sarah Slavíčková, Kateřina Srbová, Michaela Srbová,

  Marie Staňková, Veronika Šafránková